تولید محتوا - بازاریابی محتوا

تولید محتوا - بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا را می‌‌توان از زیرمجموعه‌‌های مهم دیجیتال مارکتینگ دانست. همه ما جمله محتوا پادشاه است را شنیده‌ایم. ولی تولید محتوای خوب بدون اینکه محتوا بازاریابی شود و به مخاطب نمایش داده شود تاثیر چندانی در کسب‌وکار شما نخواهد داشت. در واقع بخشی از توسعه تجارت شما از جمله حفظ مخاطبین قبلی و جذب مخاطب جدید متاثر از استراتژی‌های این نوع بازاریابی است.

درخواست مشاوره رایگان آموزش‌های ما را ببینید
مقرون به صرفه

مقرون به صرفه

هزینه‌ای که برای بازاریابی محتوا پرداخت می‌شود به مراتب کمتر از هزینه‌های بازاریابی سنتی مانند تبلیغ در تلویزیون یا بیلبوردهای سطح شهر است. بستر بی‌نظیر رسانه‌های اجتماعی مثل سایت و شبکه‌های اجتماعی باعث شده است که با هزینه کم محتوای خود را به هزاران مخاطب نمایش دهید. مخاطبانی که هر کدام می‌توانند تبدیل به مشتری شما شوند.
سطح دسترسی بسیار بالا

سطح دسترسی بسیار بالا

استفاده از محتوای دیجیتال نیازمند اینترنت است. شاید تا چند دهه گذشته دسترسی به اینترنت به گستردگی امروز نبود. اما در حال حاضر قشر وسیعی از مردم به اینترنت و تلفن هوشمند دسترسی دارند. این به معنای پتانسیل بالای سطح وب برای کمک به انتشار و دیده شدن محتوای شما است که نتیجه رشد و توسعه کسب‌وکار شما خواهد بود.
پاسخگویی بهتر به نیاز مشتری

پاسخگویی بهتر به نیاز مشتری

فضای رقابتی سنگین امروزه روی مشتری هم تاثیر گذاشته است. مشتری خواستار ابتکار عمل بیشتری در فرایند تصمیم‌گیری و خرید محصول است. سوالات موشکافانه و متنوعی از پروسه تولید تا تست هر محصول دارد. این قبیل موارد یکی از مباحث مهم در مدیریت بازاریابی هستند که پاسخگویی به آن‌ها سریع‌تر از گذشته شده است.
افزایش هزینه تبلیغات سنتی

افزایش هزینه تبلیغات سنتی

هزینه ساخت یه اکانت در اینستاگرام یا طراحی سایت به مراتب کمتر از اجاره یک دفتر یا مغازه برای شروع کار است. طی سال‌های گذشته هزینه تبلیغات سنتی و ابزارهای آن بیشتر شده است و این در حالی ست که اثربخشی آن‌ها به علت همه‌گیرشدن فضای مجازی، کمتر شده است. به همین دلیل بیشتر مدیران کسب‌وکارها، تبلیغات خود را به سمت فضای دیجیتال سوق داده‌اند.
بازاریابی محتوا به چه معناست؟

بازاریابی محتوا به چه معناست؟

برای تعریف این اصطلاح باید به 3 سوال پاسخ دهیم. تعریف کلی این اصطلاح چیست؟ به چه منظوری و برای چه اشخاصی انجام می‌شود؟

در پاسخ باید گفت، یکی از پروسه‌های مهم کسب‌وکار شما است که به معنای تولید محتوای خوب و منحصربه‌فرد و انتشار اصولی آن برای جلب توجه مخاطب با هدف جذب مخاطب جدید و حفظ مخاطبان قدیمی، به منظور رسیدن به اهداف سودآور مانند افزایش فروش محصول است.

برای اینکه پروسه تعریف شده به خوبی پیش برود اولین گام یعنی تولید محتوا نقش مهم و اساسی دارد. صرفا داشتن محتوای منحصربه‌فرد کافی نیست. در تولید محتوا باید المان‌های بصری و به طور کلی هر چیزی که باعث جذاب‌شدن می‌شود را  به‌کار ببرید.

نکات مهم در تولید محتوا

نکات مهم در تولید محتوا

قبل از بازاریابی باید محصول خوبی داشته باشید. بازاریاب باید بتواند خیلی خوب و راحت روی محصول و ویژگی ها آن مانور بدهد. این موضوع باعث می‌شود که جذب مشتری و فروش محصول با زحمت کمتری انجام شود چرا که بخش اعظم کار و انرژی در فرایند تولید محصول انجام شده است. بازاریابی محتوا هم از این قاعده مستثنی نیست. مرحله تولید محصول برای شما همان تولید محتوا است. برای اینکه محتوای به اصطلاح ناب تولید کنید، نکات زیر را حتما مدنظر داشته باشید.

 • گروه مخاطب شما چه افرادی هستند و این مقاله، فیلم یا پادکست برای چه افرادی تولید می‌شود؟
 • فرمت تولید محتوا باید به چه صورت باشد؟
 • کدام مشکل و نیاز مخاطب قرار است حل شود؟
 • چطور با به‌کاربردن خلاقیت باعث ایجاد تمایز و منحصر به فرد بودن شویم؟
 • تقویم زمانی برای انتشار باید به چه صورت تنظیم شود؟ آیا هر روز باید مطلب جدید منتشر کنیم؟
 • محتوا با فرهنگ محیطی که قرار بر انتشار است مثلا اینستاگرام یا سایت سازگاری دارد؟
استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا چیست؟

تعریف دقیقی از استراتژی محتوا وجود ندارد، بعضا از اصطلاح کلی‌تر استراتژی بازاریابی محتوا استفاده می‌شود. در یک تعریف کلی می‌توان بر مفاهیم ارزش پیشنهادی برند و خلق تجربه ویژه برای مخاطب اشاره کرد. برای مثال ممکن است اصل مطلب یک سایت مجله گردشگری و یک سایت آموزشی یکی باشد اما تجربه خواندن مطالب این دو سایت نباید یکی باشد. استراتژیست محتوا باید ابتکار عمل را به دست بگیرد و اطمینان حاصل کند که تجربه متناسب برند، برای مخاطب ایجاد شده است.

پس در حالت کلی انتظار از استراتژی در این مبحث این است که محتوای خوب و مفید با توجه به تجربه یا فیلد خاصی، تولیدشده و به نحو درستی به مخاطب ارائه داده شود و در نهایت مدیریت شود. که در این حین باید موارد زیر در لیست کار قرار بگیرند:

 • آنالیز نیاز مخاطب و برند و یافتن نقطه اشتراک بین این دو موضوع
 • سوق دادن و مدیریت فعالیت‌های مربوط به محتوا روی نقاط اشتراک یافت‌شده
 • ایجاد ساختار و یکپارچگی بین محتواهای ایجاد شده
 • اطمینان حاصل‌کردن از اینکه محتوا به مخاطب علی‌الخصوص مخاطب هدف، می‌رسد

روند عملکرد ودیانا در بازاریابی محتوا

بازاریابی مانند هر مبحث تخصصی دیگری نیاز به تجربه و دانش دارد. در تخصص‌های نوظهوری مانند بازاریابی محتوا، تجربه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با کسب تجربه است که رفتار و نگرش کاربر هدف در سایت فروشگاه اینترنتی یا سایت پزشکی و نحوه چیدن استراتژی و اجرای آن قابل انجام است. در غیر اینصورت با آزمون و خطا و طبق تئوری‌های ارائه شده در سطح اینترنت باید پیش رفت.

ما در ودیانا با توجه به تنوع پروژه‌های انجام شده در این زمینه تا رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار شما خواهیم بود. بعد از مشاوره و بررسی دقیق سایت، کسب‌وکار و گروه مخاطبان شما، اقدام به برنامه‌ریزی و نوشتن استراتژی متناسب با برند شما خواهیم کرد. بخشی از مجموعه اقداماتی که برای کسب‌وکار شما انجام خواهد شد را مشاهده می‌کنید.

تعیین هدف
تعیین هدف محتوا با عملکرد پاسخگویی به نیاز مخاطب هدف
برنامه‌ریزی بودجه
برنامه‌ریزی دقیق هزینه‌ها با توجه به زمان تخمینی انجام پروژه
انتخاب شبکه توزیع
انتخاب شبکه توزیع متناسب با برند و کسب‌وکار شما جهت بهره‌وری بالا
برنامه چرخه عمر محتوا
بررسی چرخه عمر محتوا جهت تعیین هزینه سرمایه‌گذاری

اعتمادسازی

وقتی به طور مداوم برند و کسب‌وکار شما به مخاطب نمایش داده می‌شود، در ضمیر ناخوداگاه مخاطب ثبت می‌شوید. حال اگر دیتایی که برای مخاطب تولید می‌کنید هم باکیفیت باشد، اعتمادسازی برای برند شما راحت‌تر می‌شود. مشتری وقتی اعتماد کند در خرید محصول از شما راحت‌تر تصمیم گیری می‌کند.

سئو

وقتی یک استراتژی مناسب برای بازاریابی محتوا تدوین کنید و طبق آن پیش بروید، سئو شما نیز بهبود پیدا می‌کند. بازاریابی صحیح در شبکه‌های اجتماعی کاربران را به سمت سایت شما هدایت می‌کند و در ادامه این محتوای منحصر‌به‌فرد و کامل و جامع است که باعث جذب مخاطب و افزایش ترافیک سایت می‌شود.

جذب مخاطب هدف

هدف از بازاریابی جذب مشتری است. وقتی کاربر کلمه کلیدی مربوط به بیزنس شما را در اینستاگرام یا گوگل سرچ می‌کند، مسملا مخاطب هدف شما است. تولید محتوا و بازاریابی صحیح باعث هدایت کاربر به سمت شما می‌شود. در ادامه با سرمایه‌گذاری روی کاربر، او را تبدیل به مشتری ثابت خواهید کرد.
پرسونا چیست؟

پرسونا چیست؟

پرسونا اصطلاح نوظهوری است که امروز در حوزه‌های مختلفی از جمله دیجیتال مارکتنیگ حضور خود را پررنگ کرده‌است. اما پرسونا به چه معناست؟

قبل از تعریف پرسونا این نکته را در ذهن خود داشته‌باشید که اعمال سلیقه شخصی در کسب‌و‌کار بدون در نظر گرفتن نیاز و دغدغه مخاطب مانند سم برای بیزنس شما کشنده است.

پس می‌توان گفت پرسونا به مجموعه رفتار و خصوصیات و الگوهای فکری  مشتری اشاره دارد. به طور کلی هر آنچه که برای شناخت مشتری نیاز داریم. تعریف پرسونا با توجه به نوع بیزنس و نیاز متفاوت خواهد بود و البته قرار نیست توصیف خیلی دقیقی از بخش اعظم مشتریان به دست بیاوریم. کلیت کار به شما ذهنیت مناسبی برای تدوین استراتژی می‌دهد. با شناخت مشتری است که می‌توانید خدمات را به نحو احسنت به مشتری ارائه دهید و کاربر را تبدیل به مشتری ثابت و دائمی کنید.

قیف بازاریابی محتوا

قیف بازاریابی محتوا

در سطح کلی‌تر قیف فروش در بازاریابی دیجیتال یک ابزار است. ابزاری که برای کمک به شما بوجود آمده است و جهت تحول تدریجی رابطه با مشتری باید استفاده شود. عنوان قیف در فیلدهای کاری فروش، تبلیغات و بازاریابی زیاد به کار برده می‌شود و چیز تازه‌ای نیست. در حوزه بازاریابی محتوا هم داشتن قیف و استفاده از آن جهت بهبود و تحلیل دقیق وضعیت صاحبان کسب‌وکارها مهم است.

در ساده‌ترین تعریف می‌توان به مدل 3 مرحله‌ای آگاهی، ارزیابی، اقدام اشاره کرد.

 • کاربر به هر روشی با شما آشنا شده است. صفحه‌ای از وب‌سایت شما را بازدید کرده است. (آگاهی)
 • ممکن است بعدها مجددا به سایت شما مراجعه کند از روی کنجکاوی بخش‌های مختلف سایت را بررسی کند. (ارزیابی)
 • اگر همه چیز اصولی و درست چیده شده باشد و کاربر هدف به سایت شما هدایت شده باشد، مرحله بعد اقدام به خرید محصول خواهد بود. (اقدام)

اشتراک‌گذاری مطالب

هر چه محتوا بیشتر دیده شود، پروسه بازاریابی سرعت بیشتری پیدا می‌کند. این اشتراک گذاشتن می‌تواند ارسال یک پست اینستاگرام برای دوست یا به اشتراک گذاشتن یک مطلب خوب از سایت در گروه خانوادگی واتس اپ باشد. خوشبختانه گزینه اشتراک‌گذاری توسط مخاطب در اکثر شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. در وب‌سایت‌ها هم قابلیت اضافه‌کردن چنین گزینه‌ای وجود دارد.

بازگشت کاربر

وقتی محتوای شما نیاز کاربر مثلا نیاز به یک مطب آموزشی را برطرف کند، امکان بازگشت کاربر به سایت شما بالا خواهد رفت. محتوای مفیدی تولید کرده اید که کاربر به آن ارتباط برقرار کرده است. این ارتباط در ادامه منجر به ارتباط خوب کاربر با سایت خواهد شد طوری که سایت برای کاربر منبع قابل اعتماد می شود. این دلیل بر بازگشت کاربر به سایت خواهد شد. کاربر وفادار در نهایت یک مشتری خواهد بود.

بازگشت سرمایه

طبق گزارش‌ها هزینه‌ای که در بازاریابی محتوا پرداخت می‌کنید، 62 درصد نسب به بازاریابی سنتی کمتر است. اما تاثیر آن 3 برابر بازاریابی سنتی است. نکته‌ای که مهم است زمان و صبر است. ممکن است ماه‌های اول به نتیجه مطلوبی دست نیابید ولی شک نکنید استراتژی درست همیشه موفق خواهد بود. بعد از گذشت زمان و حرفه‌ای پیش رفتن، مقدار بازگشت سرمایه قابل قبول خواهد بود.

سوالات متداول درباره بازاریابی محتوا

محتوا به تنهایی موفق به معرفی برند شما نمی‌شود. محتوای خوب باید توزیع و انتشار و به طور کلی بازاریابی صحیح داشته باشد. مزایای به کاربردن بازاریابی برای محتوا و دلیل اهمیت آن را در ادامه مشاهده می‌کنید.
 • اعتمادسازی در کاربر
 • معرفی برند شما
 • مقرون‌به‌صرفه بودن نسبت به بازاریابی سنتی
 • افزایش ترافیک سایت و بهبود سئو سایت
 • تبدیل بازدیدکننده به مشتری
 • بازگشت مجدد مشتری به سایت
 • ارتباط بهتر با کاربران و بالا رفتن تعامل با مشتری
 • افزایش نرخ تبدیل

ممکن است خیلی سریع شروع به وبلاگ‌نویسی و تمرکز روی شبکه‌های اجتماعی کنید و مرتب مطالب خود را منتشر و بروزرسانی کنید. اما تجربه ثابت کرده است که انجام کارها تحت تاثیر هیجان اولیه، به خستگی زودرس و شکست منجر خواهد شد. اولین کار فکر کردن است. تنها راه اطمینان از موثر بودن بازاریابی این است که برای ایجاد یک استراتژی خوب، وقت بگذارید. بدون داشتن برنامه مشخص تمام زمانی که برای تولید محتوا اختصاصی می‌دهید، به هدر خواهد رفت.

شامل مواردی مانند مقالات آموزشی، کتاب‌های الکترونیکی، فیلم و وبینار است که به سوالات یا نیازهای خاصی که مردم دارند پاسخ می‌دهند و چیزهایی را به مشتری ارائه می‌دهد که امکان بدست آوردن آن از جای دیگر بسیار کم است. دقیقا در این نقطه است که شما می‌توانید خدمات و محصولات خود را ارائه کنید و فروش خود را چند برابر کنید. اما با شرط به کار بردن صحیح استراتژی‌های بازاریابی.
اگر شما محتوای خیلی خیلی خوب و منحصربه‌فرد و جذاب تولید کنید ولی بازدیدکننده‌ای نداشته باشد، علنا فقط وقت و هزینه خود را تلف کرده‌اید. پس یک کارشناس بازاریابی جهت توزیع اصولی محتوا باید در کنار شما باشد.

به طور کلی باید گفت محتوا تمام چیزهایی است که ما را به هدفمان یعنی افزایش فروش نزدیک می‌کند ولی مستقیما حاوی پیام فروش نیست. شاید این موضوع کمی مبهم باشد. با هم رایج‌ترین دسته‌هایی که بازاریابان برای رسیدن به هدف استفاده می‌کنند را بررسی کنیم.

پست‌های بلاگ: استفاده از وبلاگ در بازاریابی برای کسب‌وکارها هزینه زیادی متحمل نمی‌شود. مشاغلی که از وبلاگ استفاده می‌کنند 97% بیشتر از وب‌سایت‌های دیگر ترافیک و ورودی دریافت می‌کنند. در وبلاگ به جای اینکه درباره تاثیر محصول جدید در زندگی مخاطب خود بنویسید، درباره موضوعات مربوط به محصولات و خدمات خود بنویسید.

اینفوگرافیک: یک اینفوگرافیک خوب می‌تواند تعداد بالایی اشتراک‌گذاری و دریافت لینک از وب‌سایت‌های دیگر دریافت کند. البته نباید برای همه‌چیز از اینفوگرافیک استفاده شود. اینفوگرافی‌های موفق، ساده تاثیرگذار و معنی‌دار هستند و هدفشان این است که اطلاعات پیچیده زیادی را از یک نظرسنجی یا مطلب بگیرند و آن‌ها را به مهم‌ترین نکات تقسیم کنند.

پادکست: پادکست باکیفیت شما را خیلی خوب در مسیر بازاریابی همراهی می‌کند. با داشتن تجهیزات مناسب، تولید پادکست ساده است و شبکه توزیع آن بسیار گسترده است. برای پادکست‌ها برنامه‌ریزی داشته باشید و زودتر از موعد آن‌ها را تولید منتشر کنید.

ویدئو: تولید ویدئو کمی وقت‎‌گیر و البته گران تمام می‌شود اما طرفداران زیادی دارد. فیلم می‌تواند جنبه متفاوتی از تجارت شما را نشان دهد. مثلا اینکه فرایند تولید یک محصول یا استفاده از محصول به چه صورت است. فراموش نکنید که در صورت نیاز حتما برای فیلم‌ها از زیرنویس استفاده کنید.

رسانه‌های اجتماعی: رسانه‌های اجتماعی یکی از آیتم‌های خوب برای تولید محتوا است. در رسانه‌ها شما می‌توانید به طور مستقیم با کاربر در ارتباط باشید، میزان ورودی از شبکه‌های اجتماعی به وب‌سایت را بررسی کنید و فیدبک خوبی از مخاطب و محتوای مورد علاقه‌اش دریفات کنید.

تدوین استراتژی مانند نوشتن هر برنامه دیگری نیاز به تحقیق و بررسی دارد. اگر قصد نوشتن برنامه روزانه کاری هم داشته باشید مواردی که با توجه به شناخت خودتان پیدا کرده‌اید مانند زمان بازدهی را در نظر خواهید گرفت. توزیع محتوا هم نیاز به تحقیق و در نظر گرفتن چنین مواردی دارد. در ادامه لیستی از کارهایی که باید انجام دهید را مشاهده می‌کنید.
 • درباره مخاطب هدف خود تحقیق کنید
 • محتوای خود را آنالیز کنید
 • کانال‌های توزیع محتوای خود را پیدا کنید
 • اهداف خود از توزیع محتوا را لیست کنید
 • تقویم زمانی ایجاد کنید
 • تولید محتوا کنید
 • محتوای خود را توزیع و به بازار هدف عرضه کنید
 • نتایح حاصل را تحلیل و بررسی کنید

این یک سوال معمول است و درک بین این دو موضوع مهم است. بازاریابی محتوا یک استراتژی گسترده است که کاربران را در کانال‌های مختلف (سرچ،رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و غیره) هدف قرار می‌دهد و هنگام جابجایی کاربران بین این کانال‌ها، کاربران را درگیر خود می‌کند. بدون وجود این کانال‌ها، هیچ کس نمی‌تواند محتوای شما را ببیند و بخش اصلی استراتژی شما درک این است که کدام کانال را برای ارائه هر قسمت از محتوا و نحوه هدف قرار دادن کاربران بر روی آن‌ها قرار دهد.
سئو عبارت است از در دسترس قرار دادن هرچه بیشتر مطالب شما برای کاربران موتور جستجو و کمک به آن‌ها در عملکرد موثر. این کار با بهینه سازی صفحات و محتوای شما برای مشاهده در جستجوهایی که بیشترین اهمیت را دارند، شروع می شود. اما شامل موارد بیشتر مانند بهینه سازی موبایل، سرعت سایت و ... برای تعامل کاربر با صفحات شما می‌شود.

پاسخ به این سوال دشوار است. چون کاملاً به نوع محتوا، هدف و سرعت رسیدن به هدف شما بستگی دارد. از لحاظ تئوری شما می‌توانید تقریباً با هر بودجه‌ای بازاریابی انجام دهید. اما مهم است که زمان و منابع دیگر را در ایجاد یک استراتژی موثر و تولید محتوای مناسب در نظر بگیرید.
به خاطر داشته باشید که همیشه باید بازده را در مقابل هزینه اولیه خود در نظر بگیرید. بعضی اوقات هدف شما ارزش این را دارد که بیشتر سرمایه‌گذاری کنید. به عنوان مثال سبقت گرفتن از یک نام تجاری هم‌سطح خودتان بسیار دشوارتر از حفظ موقعیت خود در بالای آن‌ها است. در این مثال صرف هزینه بیشتر برای سبقت گرفتن از رقیب باعث می‌شود زودتر به نتیجه برسید و فروش خود را آغاز کنید.

آیا هنوز سوالی دارید؟

تماس با ما
لوگوی ودیانا

طراحی، توسعه و رشد کسب‌وکار

ارتباط با ما

ایمیل و تلفن تماس واحد فروش:

sale[at]vediana[dot]com

خیابان ستارخان، جنب پارک جوانه، ساختمان جوانه، طبقه 5

تمامی حقوق برای ودیانا محفوظ است.