ایمیل مارکتینگ - ایجاد کمپین بازاریابی و تبلیغات ایمیلی

ایمیل مارکتینگ - ایجاد کمپین بازاریابی و تبلیغات ایمیلی

یکی از ابزارهای مهم و موثر در حوزه دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ است. هنگامی که قصد تدوین استراتژی محتوا برای بیزنس خود دارید، ابتدا باید جایگاه مشخصی را برای بازاریابی و تبلیغات ایمیلی در نظر بگیرید. هدف از  این نوع بازاریابی، ایجاد ارتباط عمیق با مخاطب است. ارتباطی که از طریق استفاده صحیح از ایمیل به‌دست می‌آید.

درخواست مشاوره رایگان آموزش‌های ما را ببینید
تعامل با کاربران

جمع‌آوری آسان بانک اطلاعاتی

اکثر وب‌سایت‌ها بخش خبرنامه و یا ثبت‌نام دارند که منوط به دریافت ایمیل است. تمام آن‌ها در دیتابیس و پنل مدیریت شما ذخیره می‌شوند. بااستفاده از این دو المان به‌راحتی می‌توان ایمیل‌های مخاطب را جمع کرد و یک بانک اطلاعاتی زنده آماده کرد.

ارزان و سریع

اصلی‌ترین هزینه‌ای که این روش دارد، تهیه سرویس ارسال ایمیل است که البته ارتباط مستقیمی با میزان مصرف شما دارد. به همین دلیل می‌توان گفت این نوع از بازاریابی در کسب‌وکارها، یکی از سریع‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های بازاریابی است که می‌توان انجام داد.
مانیتورینگ موضوعات

آنالیز عملکرد

باتوجه به اینکه اکثر سرویس‌دهنده‌های ایمیل، پنل جامعی برای گزارش‌دهی دارند، بادسترسی به این گزارش‌ها و تجزیه‌وتحلیل درست به اطلاعات دقیق دست می‌یابید. گزارش‌های متنوعی ازجمله نرخ‌ کلیک، نرخ بازگشت و ... در این سیستم‌ها تعبیه شده است.
جذب ترافیک

بازگشت سرمایه

ویژگی خیلی مهم و اساسی این ایمیل مارکتینگ این است که بازگشت سرمایه را می‌توان دقیق و حساب‌شده بررسی کرد. چه‌بسا که اگر این کار تحت نظر یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ و به‌درستی انجام شود، این بازگشت سرمایه خیلی زیاد خواهد بود.
ایمیل مارکتینگ به چه معناست؟

ایمیل مارکتینگ به چه معناست؟

ایمیل مارکتینگ عبارت است از ارسال پیام برای گروهی از افراد که اینکار بااستفاده از ایمیل انجام می‌شود. در این نوع بازاریابی هدف اصلی ارتباط مفید با مشتری است. قبل از اینکه برای مشتری پیامی ارسال شود، مجوز این ارسال از او گرفته شده است. مسلما سایت‌های زیادی را دیده‌اید که بعد از ورود، پاپ‌آپی تحت عنوان دریافت ایمیل باز می‌شود. این یک مثال از اجازه ارسال پیام است.

در حالت کلی می‌توان گفت، هر ایمیلی که برای مشتری بالقوه و یا مشتری فعلی ارسال می‌شود، جزو بازاریابی و ایمیل مارکتینگ دسته‌بندی می‌شود. متن این پیام‌ها ممکن است تبلیغاتی، درخواست همکاری، درخواست فروش، معرفی یک محصول جدید، ارائه یک مقاله آموزشی، معرفی سمینار یا یک دوره آموزشی و ... باشد.

 

تفاوت بازاریابی ایمیلی و تبلیغات ایمیلی

چه تفاوتی میان بازاریابی ایمیلی و تبلیغات ایمیلی وجود دارد؟

این دو اصطلاح اکثرا در کنار هم و به‌معنای مترادف استفاده می‌شوند. درصورتی‌که هم از نظر معنایی و هم از نظر کاربردی کاملا با هم متفاوت هستند. 

در بحث تبلیغات همانطور که از نام آن پیداست، هدف تبلیغ است. مثل یک تبلیغ اینستاگرامی، پیام خود را به تعداد بالایی کاربر ارسال می‌کنیم. حال ممکن است این کاربر اصلا کاربر هدف ما نباشد. به پیام ما علاقه‌ای نشان ندهد و پیام را نادیده بگیرد. در این روش ممکن است یک بانک اطلاعاتی خریداری شود و برای تمام افراد پیام ارسال شود.

اما در بحث بازاریابی ما با پیام خود یک تعامل دوطرفه و بلندمدت با کاربر فعالمان ایجاد می‌کنیم. پیام برای کاربر هدف ارسال می‌شود. چون قبلا تاییدیه ارسال پیام از کاربر گرفته شده است. ایمیل را باکمک کانال‌های مختلفی که وجود دارد، از مشتری گرفته و با تایید او برایش پیام‌های هدفمند ارسال می‌شود.

جلوگیری از اسپم‌شدن

معظل اسپم و جلوگیری از اسپم‌شدن

همه ما ایمیل اسپم دریافت کرده‌ایم و چه بسا از بازکردن آن‌ها صرف‌نظر کرده یا اقدام به‌حذف کرده باشیم. چه اتفاقی برای شما می‌افتد اگر به‌عنوان اسپم شناسایی شوید؟ مدت‌ها زمان صرف شناخت کاربر و پرسونا کرده‌اید. تمامی مراحل برای نوشتن یک خبرنامه خوب را پیش رفته‌اید و در مرحله آخر یعنی ارسال، به بن‌بست اسپم برخورده‌اید. بعضی مواقع اسپم‌شدن از دست شما خارج است ولی می‌توان اقداماتی برای جلوگیری از اسپم‌شدن انجام داد. در ادامه لیست این اقدامات را مشاهده می‌کنید.

 • اجازه دهید کاربر با میل و خواسته خود عضو لیست ایمیل شود
 • زمان طراحی، حتما دکمه لغو عضویت را در نظر داشته باشید
 • اطلاعات تماس شرکت را حتما قید کنید
 • از سرویس‌های ارسال ایمیل معتبر استفاده کنید
 • محتوای بی‌کیفیت و آزاردهنده برای کاربر نفرستید این‌کار باعث ارسال گزارش اسپم از طرف کاربر می‌شود

شناسایی مخاطب

برای بالابردن احتمال بازشدن ایمیل، باید محتوایی با سبک‌وسیاق و سلیقه مخاطب نوشته شود. محتوای خوب، محتوایی است که نیاز مشتری را برطرف کند. حال این نیاز ممکن است آموزش باشد یا نه نیاز به یک محصول برای آسان‌ کردن انجام بعضی کارها باشد. ما در ودیانا بااستفاده از روش‌های به‌روز و تست‌شده و البته با به‌دست‌آوردن پرسونای کسب‌وکار شما، اقدام به اجرای بازاریابی و تبلیغات ایمیلی می‌کنیم.

ایجاد تعامل

مسملا برای هر پیامی یک هدف مشخص تعیین می‌کنیم. مثلا برای شب یلدا پیامی با مضمون جشنواره شب یلدا باهدف خرید ارسال می‌کنیم. در ایمیل مارکتینگ اهداف متفاوتی اعم از مشاهده فیلم، خواندن مطلب و یا خرید وجود دارد. هرکدام از این اهداف که به نوعی مشتری را دعوت به انجام کاری می‌کند نوعی "فراخوان به‌عمل" محسوب می‌شوند. با انجام این‌کار تعامل شما با مشتری بالا می‌رود. ولی اینکه چطور مشتری را راغب به تعامل کنیم، تخصص ما در ودیانا است.

تدوین محتوای جذاب

محتوا و سرتیتر جذاب همیشه حرف اول را می‌زنند و میزان اهمیت آن برای همه آشکار است. مشتری به سایت و شبکه‌های اجتماعی شما دسترسی دارد. پس تمامی محصولات و مقالات و رویدادهای جدید شما را دنبال می‌کند و نیازی به ارسال مجدد از طریق ایمیل نیست. به‌جای این‌کار باید محتوایی خلق کنید که کاربر به دنبال آن است و اطلاعی از آن ندارد. این محتوا برای هر کسب‌وکاری متفاوت است و با بررسی دقیق می‌توان برای آن ایده داد.
فاکتورهای ایمیل مارکتینگ

فاکتورهای ایمیل مارکتینگ

برای کسب نتیجه خوب از عملکرد همواره باید نتایج و گزارش‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرد. خبر خوب اینکه بیشتر سرویس‌های ارائه‌دهنده خدمات ایمیل مارکتینگ قابلیت دریافت گزارش را دارند.
تعدادی از فاکتورهای مهم را با هم بررسی کنیم:
نرخ کلیک: تعداد افرادی که روی المان‌هایی مثل لینک‌ها و دکمه‌ها که اصطلاحا clickable هستند، کلیک کرده‌اند.
نرخ پرش: تعداد ایمیل‌هایی که کلیکی دریافت نکرده‌اند، نسبت به کل ایمیل‌های بازشده را با استفاده از این فاکتور مشاهده می‌کنیم.
نرخ بازکردن: تعداد مشتریانی که پیام را باز کرده‌اند، نسبت به تعداد کل افرادی که برای آن‌ها پیام ارسال شده است، چقدر است؟
نرخ عضویت و لغو عضویت: با این فاکتور تعداد کاربرانی که عضویت در لیست موردنظر یا لغو دریافت ایمیل را انتخاب می‌کنند، قابل مشاهده است.
نرخ تبدیل: این فاکتور هم نشان می‌دهد که هدف مورد نظر ما یعنی خرید، دانلود یا عضویت چندبار انجام شده است.نکات مهم برای اجرای کمپین تبلیغاتی ایمیل مارکتینگ

نکات مهم برای اجرای کمپین تبلیغاتی ایمیل مارکتینگ

با به‌کاربردن این نکات می‌توانید نرخ کلیک کمپین‌های ایمیل مارکتینگ خود را افزایش داده و برنامه‌ریزی هدفمندی برای تولید محتوا داشته باشید.

 • موقعیت جغرافیایی: اگر بازار هدف شما برای یک محصول خاص، یک منطقه جغرافیایی مشخصی است باید برای کاربران همان منطقه ایمیل ارسال کنید.
 • بازار هدف: کاربران خود را بر اساس علاقه دسته‌بندی کنید و از ارسال ایمیل مشابه برای تمامی مشتری‌ها بپرهیزید. خانمی که چندین بار از شما لوازم آشپزخانه خریده، به محصولات و مقالات این دسته‌بندی گرایش دارد.
 • فعالیت‌های گذشته: رفتار کاربر به شما کمک می‌کند راحت‌تر دسته‌بندی‌های مشتری را انجام دهید. هم‌چنین با آنالیز رفتار کاربر متوجه خواهید شد، کدام بخش محتوا، بیشتر اهمیت دارد و در کمپین‌های تبلیغاتی خود باید بیشتر روی آن‌ها تمرکز می‌کنید.
 • داده‌های مشتری: استفاده از این فاکتور برای دو گروه از کسب‌کارها مفید است. کسب‌وکارهایی که قصد ارائه خدمات به مشتریان VIP خود دارند. کسب‌وکارهایی که در معرض از دست دادن مشتریان خود هستند. منظور مشتریانی است که برای مدت زمان خاصی هیچ خریدی انجام نداده‌اند.
  با استفاده از اطلاعاتی که از میزان خرید هر مشتری در دست دارید، کمپین‌های هدفمندی می‌توان طراحی کرد.

تقویم زمانی

اصل مهم در رسیدن به هدف در بازاریابی، استمرار است. یکی از روش‌های خوب برای جمع‌کردن بانک اطلاعاتی ، ترغیب مستمر مشتری به عضویت است. به همین دلیل بهتر است به‌طور مداوم و البته منظم و بدون ایجاد مزاحمت برای کاربر، ارسال ایمیل را انجام دهید. با این کار در بلند مدت به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

تست روش‌های مختلف

باتوجه به‌اینکه سرویس‌های ایمیل مارکتینگ گزارش جامعی از نحوه عملکرد و بازخوردها می‌دهند، به‌کار گرفتن روش‌های مختلف شما را به بهترین راه برای بازاریابی می‌رساند. می‌توانید استفاده از المان‌های مختلفی مانند رنگ‌بندی طرح، نوع تصاویر، لحن رسمی یا صمیمی و ... را تست کنید و نتایج را بررسی کنید. همانطور که می‌دانید آزمون و خطا زمان زیادی از شما خواهد گرفت، ما در ودیانا یک‌‌بار این راه را رفته‌ایم و با آنالیز تجارت شما، معقول‌ترین روش را پیش خواهیم برد.

طراحی ظاهری

بافرض اینکه سرتیتر جذابی ایجاد کرده‌اید و مشتری ایمیل را بازکرده است. مرحله بعدی ظاهر جذاب است. ترکیب عکس، متن و رنگ‌ها کنار هم باید با عوامل روانشناختی و البته باتوجه به رنگ سازمانی و برند شما طراحی شود. نکاتی از جمله اشاره به برند و سایت شما حتما باید در نظر گرفته شود. تمامی این ریزه‌کاری در کنار هم بازاریابی را به سمت موفقیت هدایت خواهند کرد.

سوالات متداول درباره بازاریابی و تبلیغات ایمیلی

چون می‌توانید با کم‌ترین هزینه استراتژی مناسبی برای بازاریابی خود ایجاد کنید. اجرای درست و اصولی این استراتژی باعث می‌شود بالاترین نرخ بازگشت سرمایه را نسبت به روش‌های دیگر بازاریابی تجربه کنید. طبق گزارش‌های موجود نرخ بازگشت سرمایه در ایمیل مارکتینگ، 4400% است و می‌توان گفت همچنان پیشتاز در بین روش‌هاست. ناگفته نماند که با ایمیل 6 برابر بیشتر از یک توئیت، می‌توانید کلیک دریافت کنید و ایمیل ها 40 برابر بیشتر از فیس‌بوک یا توییتر در جذب مشتری جدید موثر هستند.

به طور کلی ایمیل مارکتینگ برای هر شرکتی در هر حوزه‌ای عالی است. همانطور که اشاره کردیم این مدل بازاریابی به شما کمک می‌کند با مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه خود در ارتباط باشید. این تعامل یک روش عالی برای حفظ مشتریان وفادار و تولید محتوای با کیفیت و جدید است. هر دو آیتم برای تمام شرکت‌ها مفید است و نکته حائز اهمیت اینکه با بودجه مقرون‌به‌صرفه به این موارد دست خواهید یافت.
توجه داشته باشید که ایمیل مارکتینگ تنها راه توسعه بیزنس شما نیست. ترکیب آن با سایر استراتژی‌های بازاریابی تاثیر بی‌نظیری در رشد و توسعه شما خواهد داشت.

احتمالا جمله "ایمیل مارکتینگ منسوخ شده است"را شنیده باشید. چندین سال است که این جمله در بحث بازاریابی به گوش می‌رسد، اما نباید آن را باور کنید.
باتوجه به رشد سریع رسانه‌های اجتماعی و حمایت مالی شرکت‌ها، اکثر به‌اصطلاح متخصصان، مرگ قریب الوقوع ایمیل مارکتینگ را پیش‌بینی می‌کنند. افرادی که چنین نگرشی دارند، فراموش می‌کنند وقتی استراتژی کار نمی‌کند، شاید مشکل از محتوای ایمیل ارسال شده است. شاید المان‌های مهم روانشناسی، پرسونا و ... به‌درستی استفاده نشده‌اند.
یا حتی عامل مهم دیگر یعنی زمان‌بندی ارسال ایمیل درست برنامه‌ریزی نشده است. طبق نظرسنجی‌های به عمل آمده 78٪ کاربران اشتراک خود را به دلیل بمباران ایمیل‌های دریافتی لغو کرده‌اند. در صورتی که محتوای خوب و مرتبط باعث می‌شود کاربر خیلی راحت به سمت هدف ما راهنمایی شود و دقیقا روی دکمه مورد نظر ما کلیک کند.
نتیجه اینکه ایمیل مارکتینگ یک ابزار است. اگر استفاده از این ابزار را بلد باشیم، به نتیجه مطلوب خواهیم رسید، اگر نه محکوم به شکست و نقد ابزار خواهیم بود.

 • مقرون به صرفه: هزینه‌هابسیار کمتر از بسیاری از روش‌های دیگر بازاریابی است. هیچ هزینه‌ای بابت تبلیغات، چاپ یا فضای رسانه‌ای (مثل تبلیغات در تلویزیون و یا تبلیغات بنری در سطح شهذ) وجود ندارد.
 • مبتنی بر مجوز: لیست بازاریابی شما متشکل از افرادی است که داوطلبانه به درخواست شما برای دریافت ایمیل، پاسخ مثبت داده‌اند. مشتریانی که واقعاً به محصولات و خدمات شما علاقه‌مند هستند، بیشتر با بیزنس شما تعامل خواهند داشت.
 • طراحی انعطاف‌پذیر: هر نوع‌ را می‌توانید به عنوان پیام برای مشتری ارسال کنید. محتوایی از جمله متن، طرح گرافیکی، اینفوگرافی، فایل که مناسب بیزنس شما هستند. انتخاب گزینه مناسب به شما آزادی عمل برای انتقال محتوای برندتان را می‌دهد.
 • مقیاس‌پذیر: از بازاریابی ایمیلی می توان برای جذب مخاطبان بزرگ یا لیست های هدفمند کوچکتر استفاده کرد.
 • شخصی‌سازی و دسته‌بندی: با ایمیل مارکتینگ می‌توانید پیام‌ها را شخصی‌سازی کنید. همچنین می‌توانید لیست بازاریابی خود را دسته‌بندی کنید. با این‌کار مشتری، پیام مورد علاقه‌ای را دریافت می‌کند و باعث تقویت تعامل آن‌ها می‌شود.
 • قابل اشتراک‌گذاری: کاربر خیلی راحت می‌تواند ایمیل شما را به‌اشتراک بگذارد و اعتبار برند شما با تبلیغات دهان‌به‌دهان و یا ویروسی بالا ببرد.
 • قابل اندازه‌گیری: با استفاده از نرم‌افزارهای تجزیه‌وتحلیل‌ می‌توانید موفقیت یک کمپین را ارزیابی کنید. به‌راحتی می‌توانید نسخه‌های مختلف، موضوعات و طرح‌های مختلف را تست کنید تا ببینید کدام موثرترین گزینه است. با این کار در آینده کمپین‌های بهتری را تدوین می‌کنید. چیزی که در اثر تجربه به‌دست می‌آید و تیم بازاریابی ودیانا باتوجه به تجربه‌های خود در این زمینه بر این موضوع تسلط یافته است.
 • بازاریابی Real-time: با استفاده از عوامل خودکار مانند فعالیت در سایت، خرید اخیر یا رها کردن نیمه‌کاره سبد خرید، می‌توانید در زمان مناسب، در مکان مناسب و با پیشنهاد مناسب به مخاطبان پیام بدهید و باعث اقدام به خرید یا هر کار مورد نظر دیگر شوید.

 • یک سرویس ارائه‌دهنده خدمات ایمیل مارکتینگ انتخاب کنید
 • بانک اطلاعاتی فعلی خود را پاک کنید (اگر از بانک اطلاعاتی را خریده‌اید)
 • کاربر را ترغیب کنید تا ایمیل خود را به شما بدهد
 • کاربران خود را سازماندهی کنید
 • هدف کمپین خود را تعیین کنید
 • طراحی را شلوغ و پر از المان نکنید
 • روی تولید محتوا سرمایه‌گذاری کنید
 • از محتوای اسپم مانند "همین الان تماس بگیرید" و "رایگان" و .... استفاده نکنید
 • قبل از ارسال ایمیل موراد فنی مانند لینک‌ها، قابلیت دریافت یا دلیوری و ... را بررسی کنید.
 • تست و آزمون و خطا کنید
اگر وقت انجام این‌کارها را ندارید ما در ودیانا منتظر شما هستیم تا تمامی این موارد را اصولی و استاندارد انجام دهیم.

با این مفهوم اکثر ما آشنا هستیم. یکی از انواع ایمیل است که در ایمیل مارکتینگ یک بیزنس استفاده می‌شود. حتما در وب‌سایت‌ها باکسی را دیده‌اید که از شما درخواست ایمیل می‌کنند. یا پاپ‌هایی که بعد از خواندن یک مقاله باز می‌شود و از شما می‌خواهند که جهت اشتراک در خبرنامه، ایمیل خود را وارد کنید.
ایمیل‌های خبرنامه برای گروهی از کاربران در بازه‌های زمانی مشخص ارسال می‌شود و محتوایی با مضمون اخبار و رویدادهای جدید، مطالب آموزشی و یا معرفی یک محصول جدید دارد. هدف از ارسال خبرنامه، تعامل و حفظ ارتباط با مشتری است. این حفظ تعامل در ادامه باعث افزایش ترافیک و فروش شما نیز خواهد شد.

برای جمع‌آوری لیست ایمیل چند راه پیش رو داریم. اولین و ساده‌ترین راه خرید بانک ایمیل است. چیزی که ما اصلا پیشنهاد نمی‌کنیم. دلیل این تکذیب چیست؟ به سوالات زیر پاسخ دهید اگر به جواب منطقی رسیدید، بانک ایمیل بخرید.
 • بانک اطلاعاتی که خریده‌اید، ایمیل‌های واقعی دارد؟
 • این بانک به چند نفر فروخته شده است؟ هر چه افراد بیشتری به این اطلاعات دسترسی داشته باشند، امکان شناسایی شما به‌عنوان اسپم بیشتر خواهد شد.
 • دیتاها براساس فیلدکاری و شغل دسته‌بندی شده‌اند؟ آیا اعتبار و اعتمادی به این لیست هست؟
 • به چند درصد افرادی که بدون اجازه و تایید شما، برای شما پیام ارسال کرده‌اند واکنش مثبت نشان داده‌اید؟
 • ارسال پیام بدون اجازه کاربر، ذهنیت او نسبت به برند شما را به خطر نمی‌اندازد؟
 • فراموش نکنید استفاده از این بانک‌های اطلاعاتی ریسک اسپم‌شدن ایمیل شما را بالا می‌برد.
  روش دیگر جمع‌آوری ایمیل، خبرنامه‌ها و یا بخش ثبت‌نامی است که در سایت خود طراحی می‌کنید. با این روش کاربر با میل و تایید خودش ایمیل را به شما می‌دهد.

  آیا هنوز سوالی دارید؟

  تماس با ما
  لوگوی ودیانا

  طراحی، توسعه و رشد کسب‌وکار

  ارتباط با ما

  ایمیل و تلفن تماس واحد فروش:

  sale[at]vediana[dot]com

  خیابان ستارخان، جنب پارک جوانه، ساختمان جوانه، طبقه 5

  تمامی حقوق برای ودیانا محفوظ است.